BOKHYLLA, Bertil Fridhagen, Bodafors 1958.

Teak samt svartmålat trä. Löstagbar överdel med ett hyllplan. Underdel med skjutdörrar med ett bakomliggande hyllplan. Stämpelmärkt. Längd 80, bredd 40, höjd 150 cm.

Sedvanligt slitage. Ställvis färgbortfall, repor och märken. Nedre hyllplan fastspikat, träspricka i hyllstöd. Ifyllda färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK