Allmoge
696967

FAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterad 1838.

Glaserat i brunt, grönt och gult. Stiliserat växtmönster. Daterad 1838. Undertill otydlig inristad ägarmärkning. Möjligtvis GPS. Diameter 31, höjd 5,5 cm.

Smärre glasyrbortfall. Ställvis slitage och repor. Mindre kantnagg.

Utropspris
4 000 SEK