Allmoge
696985

VÄNDBÄNK, allmoge, Delsbo/Bjuråker, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Vändbänk, allmoge, delsbo/bjuråker, hälsingland, 1800-talets första hälft.

Rödmålad med gröna balusterspjälor i ryggen. Vändbar rygg. Svarvade ben. Längd 217 cm. Bredd 41, höjd 93 cm.

Delvis fernissad. Ställvis slitage och färgbortfall. Smärre torksprickor.

Utropspris
8 000 SEK