Allmoge
696990

HÖRNSKÅP, allmoge, Alfta, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Blåmålat med samt kurbitsmåleri. Två dörrar. Öppen mellandel. Svängd form. Bredd 100, djup 56, höjd 192 cm. Nyckel finns.

Den övre dörren med senare lås samt märlor. Den undre dörren med senare gångjärn samt saknar nyckel. Ställvis färgbortfall och slitage. Hål efter äldre gångjärn.

Utropspris
10 000 SEK