Allmoge
696996

HÄNGSKÅP, allmoge, Forsa, Hälsingland. Daterad 1816.

Blåmålat med röda detaljer. Daterat AED 1816. Profilerat krön. Dörrpar, invändig hyllinredning med skedhylla och låda. Lådan daterad AED 1816. Bredd 74, djup 31, höjd 97 cm. Nyckel finns.

Framtagen originalmålning. Lådan saknar nyckel. Ställvis slitage. Senare upphängningsögla samt senare gångjärn. En sidolist med avslag.

Utropspris
10 000 SEK