Allmoge
697024

SKÅLFAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterad 1855.

Glaserat i gult, grönt och brunt. Botten med växtdekor. Daterat 1855. Diameter 35, höjd 9,5 cm.

Flertal mindre kantnagg. Ställvis slitage och repor.

Utropspris
4 000 SEK