Allmoge
697026

KLAPPTRÄ, allmoge. Hälsingland. Daterad 1844.

Bemålad. Skuren dekor av växtslingor. Märkt MED 1844. Längd 46 cm.

Smärre slitage. Avslag längst fram.

Hilding Mickelsson/Ingemar Svensson: Friargåvor-och annat grant. Avbildat sid 79.

Utropspris
2 500 SEK