Allmoge
697032

VÄGGFÄLT, 3 stycken, allmoge, Bollnäs, Hälsingland, 1800-tal.

Dekor av blomsterurnor mot vit botten. Röd bård. Papp. Ca 172 x 142 cm, ca 167 x 119 cm samt ca 168 x 104 cm.

Monterade på senare trälist. Renoverade och kompletterade. Färgbortfall och skador.

Proveniens

Gården Ersk Ers, Bollnäs.

Utropspris
15 000 SEK