SPEGELLAMPETT, Gustaviansk stil, sekelskiftet 1800/1900.

Bronserad och förgylld. Oval form med pärlstavsdekor och krönande bandrosett. Löstagbar dubbel ljusarm i bladguldsförgyllt järn. Enligt uppgift från Edebo Prästgård. Höjd 53 cm, bredd 33.5 cm.

Anlupet glas. Bortfall av kredering och färg. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK