HÅLLARE TILL OPIUMPIPA med ASK, trä, ben, pärlemor och metall. Japan, 1900-talets första hälft.

Skuret rotarbete med inläggningar av metall, ben och pärlemor. Hållarens längd 21 cm. Askens diam ca 10 cm.

Pipan saknas. Delar och detaljer saknas. Skador och slitage.

Utropspris
2 500 SEK