697349

Nystilar

Herrbyrå, nyrenässans, 1800-tal.

HERRBYRÅ, Nyrenässans, 1800-tal.

Sju lådor, varav sex med rotfaner och svarvade knoppar. Skuren dekor av akantusblad. Längd 79, bredd 51, höjd 143 cm.

Slitage. På ena kortsidan träspricka. Bakstrycket släpper något. Översta lådans lock samt ena flankerande listen något rest. En knopp saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK