BORDSLAMPA, porslin, Sevrèsstil, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Balusterformad. Målad dekor med figurscen efter Watteau. Förgyllt bladverk mot puderblå botten. Beslag av förgylld brons med keruber, kartusch och bladverk. Höjd 46 cm.

Ej funktionstestad. Omfattande lagningar. Lös lampfattning. Två horn nedåtvända.

Utropspris
3 000 SEK