SHASHKA, Ryssland, troligen m/1881 för dragon.

Fäste i mässing och skuret trä. Med portepé. Klinga med dekor av tsar Alexander IIIs namnchiffer, växtdekor och trofégrupper. Märkt Eisenhauer samt Solingen. Längd 96 cm.

Bruksslitage. Portepé med hårdare slitage och skador. Klinga med omfattande rost. Fäste med anlöpningar samt spricka i handbygeln. Kavel med avslag. Något löst sittande delar. Balja saknas.

Utropspris
6 000 SEK