COCKTAILGLAS, 8 st, "Tapio" Tapio Wirkkala, Ittala 1900-talets senare hälft.

Klart glas, foten med bubbla. Höjd 9,5 cm.

Knappt märkbart bruksslitage.

Formgiven för Triennalen i Milano 1954.

Tapio-glasservisen beskriven i "Tapio Wirkkala - Ajattelevat Kädet", sidan 115, WSOY 2000.

Utropspris
200 EUR