Profilerad, förgylld kant. Märkt "Royal Epiag Crechoslovakia". Elva koppar samt fat. 13 små assietter, tolv större assietter, tolv djupa tallrikar, 13 mattallrikar, sex stycken ovala uppläggningsfat i tre storlekar, två fyrkantiga skålfat samt en kanna. Ett fat till kopp medföljer.
Smärre bruksslitage. Smärre bortfall i förgyllningen. Tillverkningsdefekter.