Gunnar Ander

(Sverige, 1908-1976)
Gunnar Ander
(Sverige, 1908-1976)

KANDELABRAR, ett par, Gunnar Ander, Ystad Metall.

Svartlackerad metall med manschetter i mässing. Höjd 41 cm.

Bruksslitage. Stearinrester och repor.

Formgivare

Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.

Utropspris
4 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

325. Marie-Louise Ekman, Utan titel.
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK