SOFFA, sk badkarsmodell, gustaviansk stil, 1900-talets början.

Målad och bronserad. Skuren dekor av bl a rosor och bandrosett. Fast stoppad rygg och sits. Längd 181 cm.

Senare målning. Slitage, repor och märken. Några torrsprickor.

Proveniens

Oppeby Herrgård.

Utropspris
6 000 SEK