Allmoge
699466

SKRIVSKÅP, allmoge, tidigt 1800-tal.

Målat. Tudelat. Överdel med ett dörrpar och bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning samt lådor. Ett dörrpar under klaff med bakomliggande hyllplan. Daterad "JSL A 1823". Bredd 102. Djup 54. Höjd 178 cm.

Slitage. Repor och märken. Rostangrepp. Listbitar och sockel saknas. Skador. Torrsprickor. Draghandtag och lås saknas på lådor och klaff. Maskstunget. Invändig odör. Delvis retuscherad målning. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK