SOPPSLEV OCH MATSKED, silver, Stephan Halling, Örebro 1791/1798.

Soppslev med oval skål samt svarvat träskaft, längd 40 cm. Matsked, spetsmodell, längd 21,5 cm.

Soppslev med bucklor, benknopp saknas. Sked med bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK