RUSTNING, Japan, Edo-perioden, 1603-1868.

Kabuto (hjälm), maedate (hjälmprydnad), mempo (ansiktsmask), sode (axelskydd), dou (harnesk), kotte (arm/handskydd), kusazuri (underkroppsskydd), haidate (benskydd), suneate (smalbensskydd), Yoroi-bitsu (förvaringslåda) samt ställ. Lackerad metall, läder samt textil. Maedate samt sode av modern tillverkning.

Troligen ej ursprungligen sammanhörande delar samt kompletterad med senare delar. Skador. Sprickor. Hårt slitage. Lack-/delbortfall.

Utropspris
35 000 SEK