BOKSKÅP, nyrenässans, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerat med mörkbetsat lövträ. Tvådelat. Underdel med skåpsluckor och ett bakomliggande hyllplan. Överdel med glasade skåpsdörrar och bakomliggande hyllinredning. Flankerande kolonnetter. Krön med genombruten och rikt skuren dekor. Längd 85 cm, bredd 42 cm, höjd ca 230 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläckar samt ställvis blekt. Sprickor i trä.

Utropspris
4 000 SEK