FICKUR, Bovet Fleurier, vitmetall, Schweiz, tillverkad för Kinas marknader, 1860-tal.

Diameter ca 58 mm.
Original klockked samt nyckel. Ankargång.

Tidsrelaterat, smärre slitage. Fungerar.

I bakboettens inre sida kinesisk oval märkning med texten "Bovet".
Edouard Bovet(1797-1849) grundade företaget med sina två bröder år 1822. Huvudkontorerna fanns i Kanton, London och Florier, Schweitz. Klockorna tillverkades i Schweiz och fördes till Kanton via London, där de såldes för förmögna kineser.

Utropspris
600 EUR