SKÅLFAT, 3 st, keramik, bl a Kina och troligen Holland, 1800-tal.

Blå glasyr. Fat med stiliserad dekor från Kina, fat med kinisiserande dekor från Europa samt mindre fat, troligen Holland. Diameter 16- 28 cm.

Bruksslitage. Nagg. Ett fat med sprickor. Gulddekor med bortfall. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
1 500 SEK