KAMERA, Canon Dial 35-2, Japan, 1968-71.

Halvformatskamera. Längd ca 13 cm.

Bruksslitage, stötmärken med mindre bucklor. Repor. Ej funktionstestad samt ej fullständigt genomgången.

Kameran ansågs både vara smidig och ge goda resultat. Detta tillsammans med kamerans tidstypiska design bidrog sedermera till att den av många kultförklarades. Modellens föregångare, Canon Dial 35, användes bland annat av fotografen Walter Hirsch.

Utropspris
1 500 SEK