PIEDESTALER, ett par, gjutjärn.1900-talets början.

Bemålade i svart. Kvadratisk sockel. Höjd ca 124 cm, diameter ca 42 cm.

Mindre rostangrepp. Slitage, repor och märken och färgbortfall.

Proveniens

Från Vårdhemmet Högalid, rivet på 1960-talet. Interiörbilder med piedestal: http://digitalastadsmuseet.stockholm.se/fotoweb/Grid.fwx?archiveId=5000&search=(IPTC187%20contains(graark_10068207))

Utropspris
8 000 SEK