Ciselerad dekor föreställandes blomster. Räfflad fot. I botten infällt mynt "GUSTAVUS ADOLPHI FILIUS REX" . Höjd 10 cm.
Slitage. Bucklor. Invändigt rester av förgyllning. Utvändig förgyllning med slitage.