ARKITEKTBORD/RITBORD, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i grönlackerad metall med ställbar arm. Brickmärkt "Beckers Ritmaterial" samt "Franz Kuhlmann KG". Längd 120, bredd 90, höjd 155 cm.

Slitage. Skiva med träspricka och fläckar. En linjal bruten. Skruvar vid ritarmens fäste något lösa.

Utropspris
4 000 SEK