VITRINSKÅP, Søren Nissen och Ebbe Gehl, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Betsat lövträ. Ett spröjsat dörrpar med bakomliggande hyllplan av glas. En invändig ljuspunkt. Bredd 60. Djup 37. Höjd 197 cm.

Slitage. Repor och märken. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK