Målat. Daterat SPD 1800. Överdel med brutet krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och skedhylla. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Bredd 116. Djup 51. Höjd 211 cm. Nyckel finns.
Kompletterat med senare sockel. Senare målning. Slitage, repor och märken.