Rund boett med arabiska siffror på urtavlan, ringen med romerska siffror. Märkt 'Must de Cartier Swiss' på urtavlan. Märkt 'Must de Cartier 21 Swiss made Water resistant 1330 PL1850104' på baksidan. Armbandsur i stål. Krona med cabochonslipad blå sten. Diameter ca 30 mm. Längd (innermått, stängd) ca 16,5 cm. Låset märkt 'Cartier Stainless steel Swiss made'. Ask, kvitto samt inköpsbevis från Friedrich Juwelier Frankfurt 2008.07.18 medföljer.
Repor, bruksslitage. Ej funktiontestad.