FÅTÖLJER, ett par, "3246", Börge Mogensen, Fredericia stolefabrik, Danmark, 1970-tal.
Klädda i grönt ylle. Lösa sittplymåer. Ben i teak. Höjd 87 cm.
Enstaka märken.
Specialbeställda från Fredericia stolefabrik 1972.
Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.
Läs mer