Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

VIKSKÄRM, nyrokoko, 1880-tal.

Mahogny. Skuren dekor av rocailler. Klädd i textil med dekor av antikiserande mytologiska figurscener. Längd 133 cm, höjd 178 cm.

Ställvis slitage. Märken och slagskador. Tyget baktill med skador. Senare omklädd. Limrester.

Utropspris
3 000 SEK