KAFFESERVIS, 27 delar, porslin, Royal Copenhagen.
Musselmålad dekor i blått. Elva koppar med fat (1035), tolv assietter (1087), sockerskål (1113), gräddkanna (1031), skål på fot (1020) samt ett par ljusstakar (15). Kopparnas diameter 7 cm.
Smärre bruksslitage.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer