MATSALSGRUPP, 5 delar, K A Roos, rokokostil, Helsingborg, 1900-talets andra hälft.

Stolar med genombruten ryggbricka, skuren dekor och kopplad benställning. Brickmärkta i sargen. Bordet med lätt svängda ben med skuren dekor. Bordets diameter 120 cm. Stolarnas höjd 99 cm.

Ställvis hårdare slitage. Fläckar, färgbortfall och slagskador.

Utropspris
6 000 SEK