Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVBORD, rokokostil, tidigt 1900-tal.

Rikt fanerad i bl a zebrano. Läderklädd skiva. Beslag i form av rocailler och tassar med akantusblad. Tre lådor i sargen. Längd 132, bredd 67, höjd 77 cm.

Slitage, ställvis hårdare. Fanerskador, bortfall och fläckar. Ett tassbeslag löst samt med bakomliggande slagskada. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK