UTSUBU, japanska pilkoger, ett par, Momoyama / tidig edo, 1500-tal.

Klädda i björnskinn och läder. Motiv av personligt vapen. Delar i trä. Etui med samma vapenmärkning medföljer. Längd ca 98 cm.

Åldersadekvat slitage. Pälsbortfall.

Proveniens

Personligt vapen Takeda Katsujori (1546-1582)

Utropspris
10 000 SEK