Madeleine Pyk – en samling F769

GAFFLAR, 11 st, silver, gammalsvensk modell, Finland 1800-talets början och första hälft. Vikt 654 g.

Dekor med adliga ätten Tandefelts vapensköld. 9 st snarlika matgafflar, A. C. Levon (Åbo 1783-1817) och Otto Menander (Tammerfors 1814-1822), längd 18,5 - 20,5 cm. 2 st charkuterigafflar, Isak Carlstedt (Borgå 1813-1849). Längd 19 cm.

Åldersrelaterat slitage och anlöpningar.

Utropspris
400 EUR