Verner von Heidenstam

(Sverige, 1859-1940)
Verner von Heidenstam
(Sverige, 1859-1940)

VERNER VON HEIDENSTAM, duk, signerad V v H-m och daterad 1900.

Scen ur helvetet. 75 x 107 cm. Dedikation a tergo: "Till Gunnar Wiberg från hans gamle vän Verner von Heidenstam".

Oramad. Omfattande slitage längs den gamla ramkanten. Märken efter spännramen. Omfattande färgbortfall.

Proveniens

Gunnar Wiberg, Sandhamn, därefter i arv till nuvarande ägare.

Verner von Heidenstam närde under sin ungdom en önskan om att bli konstnär. Under sina ungdomsår efter sin litterära debut när han reste runt i Europa besökte han ofta museerna och undersökte vid en tidpunkt möjligheten för honom att gå i konstskola. Dock lades dessa planer på is och han kom främst att ägna sig åt skrivande.
1896 gifte sig Verner von Heidenstam med Olga Winberg, vars far fick denna målning av Heidenstam. Bröllopet ägde rum på Blå Jungfrun och blev det mest omtalade och omskrivna på sin tid då alla gästerna bar togor och lagerkransar. Alla i Sveriges kulturella elit var där b.la. Gustaf Fröding, Albert Engström, Birger Mörner, J.A.G. Acke och Gustaf Ankarcrona.

Utropspris
8 000 SEK