Invändigt förgylld. Graverad dekor. Med lock. Uppsvängd hänkel. Kontrollmästare Andrey Antonovich Kovalsky. Höjd ca 17 cm.
Bruksslitage. Senare gravyr. Förgyllning ställvis bortskavd.