BÄGARE, silver, Moskva, 1849, vikt 322 g.

Invändigt förgylld. Graverad dekor. Med lock. Uppsvängd hänkel. Kontrollmästare Andrey Antonovich Kovalsky. Höjd ca 17 cm.

Bruksslitage. Senare gravyr. Förgyllning ställvis bortskavd.

Utropspris
1 500 SEK