Allmoge
704331

BRÖLLOPSSKED, friargåva, allmoge, tillskriven Pehr Schenler, Norrala, Hälsingland. Daterad 1849.

Blomstermålning mot brun botten. Daterad MH 1849. Längd 15,5 cm.

Smärre slitage.

Hilding Mickelsson/Ingemar Svensson: Friargåvar-och annat grant. Jämför med systersked på sid 39.

Utropspris
4 000 SEK