KRONPRINS CARL GUSTAF AV SVERIGE, signerat gelatinsilverfotografi, Hovfotograf Bergne 1967.

Sällsynt kungligt tackkort med porträttfoto av Kronprinsen i uniform från Kungliga Sjökrigsskolan, långresan med HMS Älvsnabben 1966-67.
”Varmt och hjärtligt tack för all uppvaktning till min 21-årsdag”
Carl Gustaf
Bildstorlek ca 9 x 14 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Kunglig gåva till Hovsömmerskan Fröken Gerda Jansson.

Ingrid Björnberg, Dagbok från Haga och Stockholms slott, Stockholm 1976
”Så länge vi bodde kvar på Haga kom fröken Jansson ut varje vår och höst och slog sig ner
I lekrummet under två veckor. Där satt hon sedan och sydde nytt och ändrade om medan Carl Gustaf
körde sina leksaksbilar kring fötterna på henne och Christina tiggde överblivna lappar till kläder åt sina dockor.
….ännu sedan Carl Gustaf många år senare blivit kung, fortsatte fröken Jansson att sy hans pyjamas”

HMS Älvsnabben (M01) var ett minfartyg i svenska flottan. Fartyget sjösattes den 19 januari 1943. Älvsnabben utnyttjades de första åren som minfartyg innan år 1953 då hon gjorde sin första långresa. Totalt genomförde Älvsnabben 25 långresor, varvid kronprins Carl Gustaf i sin militärutbildning medföljde jorden runt 1966-1967

Utropspris
2 500 SEK