VÄRJA, sk soldatsvärd, m/1653.

Fäste av järn, med handbygel och sidospång samt tumbygel. Tveeggad klinga med flat ås. Denna med stämplar från Wira bruk. Längd ca 95, varav klingan ca 78 cm.

Slitage, åldersbetingat slitage med skador. Klinga med färgfläckar. Fästet delvis löst, fästet rör sig och har dålig passform. Skadad tumbygel där del saknas.

Utropspris
20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?