FOTOGENLAMPA samt BORDSLAMPOR, 2 stycken, mässing, bland annat Skultuna Bruk, 1900-talets början.
Fotogenlampan samt en bordslampa stämplade Skultuna Bruka. Kannelerat skaft, kvadratisk fot. Höjd 31-39 cm.
Delar saknas. En fot med stötskada och böjd. Slitage och repor. Ej funktionstestade. Undertill med inventariemärkningar.
Skultuna Bruks museum.