SKÅL samt VAS "Pungo" och "Veckla", Stig Lindberg, stengods med cararraglasyr, 1900-talets andra hälft.

Höjd 16-37, längd på skålen ca 30 cm.

repor, märken, skålen med påmålning invändigt samt kantnagg, bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK