TOALETTBORD, Karl Johan, 1800-talets mitt.

Fanerad med björk. Uppsats med ställbad spegel samt mindre lådor. Genombruten gallerdekor. Två lådor i sarg. Mittendel med välvd dörr och bakomliggande hyllplan. Två dörrar med bakomliggande hyllplan respektive lådor. Beslag av mässing. Bredd 115. Djup 55. Höjd 181 cm.

Fanerskador. Hårt slitage. Fläckar. Skador. Anlupet glas. Avslag. Repor och märken. Torrsprickor. Senare beslag. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK