STOLAR, 4 st, modell "Eva", Sven Erik Fryklund, Hagafors Stolfabrik, Nässjö, 1960-tal.

Benställning i bok och ryggbricka i formpressad teakfaner. Sits med textil klädsel. Höjd 77 cm.

Slitage, repor och märken. Smärre fanerskador. Senare klädsel.

Utropspris
3 000 SEK