VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, Eric Wärnå, EWÅ, Värnamo, 1900-talets andra hälft.

Rektangulärt skaft. En ljuspunkt vardera. Skärmar klädda med textil "Celotocaulis" formgiven av Josef Frank. Höjd ca 26 cm.

Ej funktionstestade. Ytskikt med smärre slitage.

Utropspris
2 000 SEK