KISTA, Bry(e)ntes, Delsbo, 1800-talets andra hälft.

Rektangulär form med gångjärnsförsett lock. Bär bland annat texten "Northamerica". Längd ca 118, djup ca 58, höjd ca 39 cm.

Bruksslitage och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Borttaget lås. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK