Gösta Sundman

(Finland, 1854-1914)
Gösta Sundman
(Finland, 1854-1914)

GÖSTA SUNDMAN, kromolitografier, 3 st, signerade, daterade 1881-1887 samt numrerade i trycket.

Cottus scorpius, numrering i trycket Pl. XXVIII.
Abramis vimba, numrering i trycket Pl. I.
Leuciscus erythrophthalmus, numrering i trycket Pl. II.
Bildstorlek ca 28 x 41 cm.

Smärre kantskador, spår av veck, revor. Ej examinerade ur ram.

Utropspris
150 EUR