LAVOAR, rokokostil, omkring år 1900.

Mahogny. Skiva av marmor. Två lådor. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 129. Djup 55. Höjd 90 cm. Nyckel finns.

Ursprungligen med uppsats, skiva med borrhål. Slitage, repor och märken. Något nyckelbeslag saknas. Senare hyllplan bakom dörrar. Skador på sockel, delar saknas.

Utropspris
2 000 SEK